Sudová ukončila kariéru, akrobatická lyžiarka chce založiť rodinu

Akrobatická lyžiarka Nikola Sudová, dvojnásobná medailistka z majstrovstiev sveta v jazde v bubnoch, ukončila vo tridsiatich troch rokoch kariéru. Ako hlavné dôvody uviedla financie a skutočnosť, že v budúcej sezóne nie je v kalendári globálnej vrchol v podobe majstrovstiev sveta či olympijských hier. Teraz chce založiť rodinu a bude sa venovať spolupráci s Českým olympijským výborom.

Sudová bola na štyroch olympijských hrách, ale vytúženú medailu nezískala a najlepšie skončila šiesta v Turíne 2006. Na majstrovstvách sveta bola osemkrát a oveľa úspešnejší. V roku 2006 obsadila vo fínskej Ruky druhé miesto, o štyri roky neskôr v japonskom Inawaširu bola tretia.V kariére nastúpila celkom do 141 pretekov SP, z toho dvadsaťtrikrát bola na stupňoch víťazov, dvakrát na najvyššom – v kanadských strediskách Mont Tremblant 2005 a APEX o rok neskôr.

Vo Svetovom pohári pretekala celkom pätnásť rokov, nanajvýš bola celkovo v sezóne 2007/2008, kedy obsadila druhé miesto, a ešte o štyri roky neskôr bola v konečnom hodnotení tretí. Do desiatky v celkovom poradí SP bola deväťkrát.

“Celý rok som nad tým premýšľala a zásadné boli financie.Keď som sa dozvedela konkrétne čísla v novej zmluve, dohodli sme sa, že skončím, “napísala vo vyhlásení pre ČTK Sudová, členka Dukly Praha.” V ďalšej zime, kedy nie je majstrovstvá sveta ani olympiáda, by som musela byť na debne v celkovom hodnotení Svetového pohára, čo sa s finančnými možnosťami, ktoré by sme mali, nedá, “uviedla Sudová.

O konci kariéry už Sudová uvažuje niekoľko rokov. Na spadnutie už to bolo po minuloročných OH v Soči.” Keby som pokračovala, pripravila by som sa dobre, ale už by asi žiaden výsledok nebol výnimočný, “vysvetlila Sudová s tým, že stupne víťazov už by mohla atakovať len veľa ťažko. Tiež jej vraj už chýba motivácia.” Je to stále stereotyp, chýba mi vôľa.A vo sveták sú už úplne iné dievčatá, v mojom veku už je potreba investovať čas i peniaze inam, “vyhlásila.” To cestovanie mi rozhodne chýbať nebude, “dodala.

Ďalšie život je pre ňu opäť výzvou. pracovať bude v spolupráci s Českým olympijským výborom na projekte Duálny kariéry, dostaví s priateľom dom, chce starať aj o rodinu. “Som ženská po tridsiatke, chcem deti. Takže rodine sa nebránim a až to príde, tak to príde, “povedala.” V športe som sa naučila húževnatosti, som cieľavedomá, hrám fair play, treba to využijem aj v normálnom živote, “plánovala.

Šport ale bude v jej živote hrať vždy dôležitú úlohu. Chce jazdiť na lyžiach, na bicykli, venovať sa lezenie v skalách. “Nevydržala by som ležať,” povedala.A pokojne pomôže aj deťom v príprave na tréning, veď má za sebou niekoľko kempov, ako vrcholový kouč ale pracovať nechce. “Ale treba to za pár rokov bude inak,” podotkla.

Že by svoje rozhodnutie napríklad za rok prehodnotila a vrátila sa, to si Sudová nemyslí. “Asi by to šlo, ale je to náročný šport. A keď príde rodina, človek sa potom začne viac báť. Lepšie by sa vracalo do nejakého vytrvalostného športu a navyše, jazda v bubnoch sa vyvíja a každý rok mimo by bol strašne poznať,” vypočítala negatíva prípadného návratu. “Nemyslím, že by to bolo možné, ale treba budem hovoriť inak za pár rokov. Teraz si rozhodne užijem, že nebudem musieť nastúpiť do letnej prípravy,” dodala.