SP skokanov vyhral po “remíze” Freund, Koudelka bol siedmy

Svetový pohár skokanov na lyžiach vyhral po nevídane dramatickej koncovke Nemec Severin Freund. Rovnaký počet 1729 bodov v sezóne získal aj druhý Slovinec Peter Prevc, ale nazbieral menší počet víťazstiev. Roman Koudelka skončil celkovo siedmy. Záverečné rokmi v Planici vyhral ďalší slovinský skokan Jurij Tepeš, Prevc bol druhý a Freund siedmy. Koudelka obsadil 24. miesto.

Víťaz štyroch pretekov SP v sezóne Koudelka skočil v Planici 205,5 a 197 metrov. “Už mi asi nevychádzal trošku odraz, mal som s tým tu problém. Chcel som si v pokoji zalietať, ale trošku ma mrzí, že som mal problém s lyžami.Od 140 metrov mňa veľa tlačili a skôr ma to brzdilo, “povedal Koudelka pod mostíkom Rádiožurnálu.

” Sezóna bola dlhá, skákal som dobre a až štrnásť dní staré mi to prestalo trochu ísť. Holt taký výpadok prišiel, ale ja myslím, že môžem byť úplne spokojný, “dodal.

V celkovom poradí SP síce Koudelka neudržal šieste miesto, o ktoré ho pripravil japonský veterán Noriaki Kasai, ale aj tak dosiahol najlepšieho českého umiestnenie od roku 2006, kedy Jakub Janda Svetový pohár vyhral. “Celkovo siedme miesto je bomba.Keby mi to niekto povedal pred sezónou, tak by som to bral všetkými desiatimi, “radoval sa Koudelka po svojej najlepšej sezóne a tešil sa na odpočinok napríklad na zjazdovkách.

Svetový pohár skokanov rozhodlo pomocné kritérium po bodovej” remíze ” prvýkrát v histórii. Dvadsaťšesťročný tohtoročný majster sveta na veľkom mostíku Freund sa stal prvým nemeckým držiteľom krištáľového glóbusu od roku 2000, kedy triumfoval Martin Schmitt. “Je to splnený sen. Toto bol ten najväčší cieľ mojej kariéry a dokázal som to. Získať krištáľový glóbus je v skokoch tá najskvelejšie vec, “žiaril Freund.

Prevc mal pritom po úvodnom kole na Letalnici sľubne nakročené k celkovému prvenstvu.Skočil 236,5 metra a viedol, zatiaľ čo Freund bol až siedmy a ani v druhom kole sa nezlepšil.

Lenže Prevce potom prekonal krajan Tepeš, ktorý doplachtil až na 244 metrov, a čtyřiačtyřicetibodový rozdiel medzi druhým a siedmym miestom už Prevcovi ku konečnému triumfu nestačil. V sezóne vyhral len trikrát, Freund deväťkrát.

Závod SP v letoch na lyžiach v Planici (Slovinsko):
1. Tepeš 436,4 b. (230,5 + 244 m), 2. Prevc (obaja Slovin.) 433,6 (236,5 + 233,5), 3. Velta (Nór.) 418,2 (230,5 +226,5), 4. Kraft (Rak.) 415,7 (229,5 + 229,5), 5. Stoch (Pol.) 412,5 (235 + 222,5), 6. Hayböck (Rak. ) 410,1 (225 + 232), 7. Freund (Nem.) 409,9 (222,5 + 226), 8. Kasai (Jap.) 405,5 (223,5 + 229), 9. Schlierenzauer ( Rak.) 401,0 (228,5 + 218), 10. Żyła (Pol.) 391,5 (222,5 + 220,5),… 24.Koudelka (ČR) 338,4 (205,5 + 197) .

Konečné poradie SP (po 31 pretekoch): 1. Freund 1729 , 2. Prevc 1729, 3. Kraft 1578, 4. Fannemel (Nór.) 1161, 5. Hayböck 1157, 6. Kasai 1137, 7. Koudelka 1113,…40. Matura 114, 56. Janda 34, 61. Hájek 24, 78. Hlava (všetci ČR) 4 .

Pohár národov: 1. Nemecko 5533, 2. Nórsko 5496, 3.

Rakúsko 5193, 4. Slovinsko 4994, 5. Japonsko 3501, 6.Poľsko 2282, 7. ČR 1839 .

Témy: skok, rokmi, 2.verzia, Šport, lyžovanie, Svetový, FOTO, Planica