Šampiónka Sáblíková: Olympiáda v Riu? Moje okolie v nej verí, ja už vôbec!

Martina Sáblíková po dojatie víťaznej časovky na republikovom šampionáte v cestnej cyklistike priznala, že už neveria vo zvrat v kauze svojej zamietnutej účasti v cyklistickej časovke na olympijských hrách v Riu. Hoci v septembri vycestovala miesto v olympijskej časovke deviatu priečkou v redukovanom poradí na svetovom šampionáte v Richmonde, ďalšie podmienky účasti pod piatimi kruhmi nespĺňa. Podľa cyklistického zväzu aj kvôli spornému výkladu pravidiel.

“Musím povedať, že mi veľmi dobre nie je. Nádej umiera ako posledná, ale ja už vôbec neverím,” pripustila Sáblíková v rozhovore s novinármi po dnešnej časovke na majstrovstvách republiky , ktorú opäť vyhrala. A to aj napriek tomu, že psychicky na tom nie je optimálne.

“Človek to má v hlave.Pripravujem sa na to priebežne niekoľko rokov a po tej poslednej sezóne veľa kvalitne. Mám najazdené asi najviac, čo som kedy mala. Navyše za tri mesiace, inak by som mala toľko až niekedy v septembri, “pripomenula Sáblíková s tým, že sa snaží nájsť na všetkom aspoň nejaká pozitíva.

” Hrozne mi pomáha, že som aspoň dobre pripravená na zimu , ale samozrejme som celý čas myslela na tú cyklistiku a štart v Riu, “podotkla Sáblíková, trojnásobná olympijská víťazka v rýchlokorčuľovaní.

Netají, že je pre ňu v týchto dňoch ťažké sa na čokoľvek sústrediť, vrátane tréningu . “Nijako som sa netajila tým, že prvý deň potom, čo sme sa dozvedeli, že by som nemala ísť do Ria, som na tréningu vôbec nebola. Nevedela som, čo sa deje. Druhý deň som si potom naložila o to viac.Je to stále hrozne ťažké, “vyhlásila Sáblíková.

Moje okolie veria viac ako ja, hovorí Sáblíková

Pomáha jej však postoj okolia, a to vrátane jej tímu.” Pripadá mi, že nikto z ľudí okolo mňa to nevzdáva. Pripadá mi, že všetci veria ďaleko viac než ja, čo mi veľmi pomáha. Ale je to hrozne ťažké s tým vedomím, že sa pripravujete na niečo, čo možno nebude, “uviedla Sáblíková.

Napriek tomu prisľúbila aj Českému olympijskému výboru, že sa do poslednej chvíle bude pripravovať naplno. Teda rovnako ako v prípade, že by do Ria mala ísť. “Na tom sa nič nemení. Aj vo chvíli, keď som sa to dozvedela, tak sme odišli na sústredenie do Talianska, tiež časovku do vrchu som odišla podľa plánu. Všetko prebieha, ako malo.


Všetko je na 100 percent.Uvidíme, či sa to neotočí, “povedala Sáblíková.

Konkrétneho vinníka celej nezávideniahodnej situácie, do ktorej sa dostala, nechce zatiaľ menovať.” Toto vyjadrenie si nechám zatiaľ v hlave. Nerada by som povedala niečo, čo by ma potom mohlo mrzieť. Uvidíme, čo bude, nechám si to prejsť hlavou. S horúcou hlavou sa nemá nič riešiť, takže ja si ešte počkám, “podotkla Sáblíková.

Ak nedôjde k zvratu, najviac zo všetkého by ju mrzelo, že nezažije atmosféru, ktorá športový sviatok planéty sprevádza. Hoci bola už trikrát na zimnej olympiáde. “nezažijem to, čo sa dá na OH zažiť; atmosféra, ľudí okolo, samotný závod…To sú zážitky, pre ktoré to športovec robí.To ma na tom mrzí najviac, “ľutovala Sáblíková.

O štarte na svetovom šampionáte v Katare, kde by v polovici októbra mohla dokázať, že patrí medzi širšiu svetovú špičku a dať tak ráznu odpoveď na neúčasť v Riu , zatiaľ nepremýšľa. “Teraz na to nemám vôbec myšlienky. Majstrovstvá sveta je samozrejme skvelé preteky, zase nejaká ďalšia motivácia, ale olympiádu mi to nevynahradí, “uzavrela posmutnelo Sáblíková.Zobraziť viac: stipce na kocik