Messi končí v reprezentácii! Nedal penaltu, vrkočov America ovládlo Čile

Futbalisti Čile zdolali vo finále Copy América opäť po penaltovom rozstrele Argentínu a obhájili vlaňajší titul. Kapitán porazených Lionel Messi, ktorý ako jeden z dvoch Argentínčanov nepremenil pokutový kop, po zápase uviedol, že končí v národnom tíme.

Vo finále výročného šampionátu Južnej Ameriky, ktorý sa tento rok v rámci storočného výročia konal výnimočne v USA , rovnako ako vlani v Čile gól v riadnom hracom čase ani predĺžení nepadol. Pred 82.076 divákmi na štadióne v East Rutherford sa muselo rozhodnúť v rozstrele, ktorý Čiľania vyhrali 4: 2. Vedľa Messiho, ktorý kopal ako prvý Argentínčan, netrafil ani Lucas Biglia.Z pätice Čiľanov neuspel iba na úvod Arturo Vidal.

“Sme tím, ktorý píše históriu, a dnes sme to znova dokázali,” uviedol Edurado Vargas, ktorý strelil na turnaji šesť gólov a rovnako ako vlani sa stal kráľom strelcov. Čile síce neporazilo v normálnej hracej dobe či predĺžení Argentínu ani v 27. vzájomnom zápase na Cope, dokázalo však obhájiť svoj minuloročný premiérový titul.

Messi dva dni po svojich 29. narodeninách prehral finále veľkého turnaja tretí rok po sebe a celkovo štvrtýkrát v kariére. Pred dvoma rokmi jeho Argentína nestačila vo finále majstrovstiev sveta na Nemecko, v roku 2007 ako talentovaný mladík musel na Cope América stráviť porážku s Brazíliou.Argentínčania čakajú na veľkú trofej od roku 1993.

“V národnom tíme končím,” povedal televízii tyc Sports Messi, ktorý sa počas šampionátu stal najlepším strelcom argentínskej histórie s 55 gólmi. Vo finále sa však nepresadil a v rozstrele poslal svoju penaltu nad brvno. “Už som hral štyri finále, zrejme mi to nie je súdené. Snažil som sa, čo to šlo. Strašne som ten titul pre Argentínu chcel, ale nedokázal som to, takže si myslím, že je koniec,” uviedol päťnásobný najlepší futbalista sveta.

Väčšinu nedeľňajšieho finále odohrali tímy o desiatich. Brazílsky rozhodca Heber Lopes totiž vylúčil už v 28.minúte za druhou žltú kartu čílskeho obrancu Marcela Díaza a dve minúty pred prestávkou poslal bez varovania do šatní argentínskeho zadáka Marcosa Roja.

Zápas okrem vylúčenie počas 120 minút väčšia dráma nepriniesol, ani jedno z mužstiev si totiž nevypracovalo vyloženú šancu . Rozstrel rozhodol strelou k pravej žrdi striedajúci Francisco Silva.

Jeho spoluhráči si rozobrali všetky individuálne trofeje. Okrem Vargasa a jeho Zlaté kopačky získal Alexis Sánchez z Arsenalu Zlatú loptu pre najlepšieho hráča turnaja a barcelonský gólman Claudio Bravo rovnako ako vlani Zlatú rukavicu pre najlepšieho brankára.

Tohtoročné mimoriadna Copa América mala pripomenúť sté výročie od prvého ročníka turnaja a tiež založenie juhoamerickej futbalovej konfederácie COMNEBOL.Turnaja sa zúčastnilo šestnásť tímov – desať z Južnej Ameriky a šesť zo zóny CONCACAF, teda Severnej a Strednej Ameriky.

Chile – Argentína 0: 0 po predĺžení., Pen. 4: 2
Penalty premenili: Castillo, Aranguiz, Beausejour, Silva – Mascherano, Agüero. Nepremenili: Vidal – Messi, Biglia. Rozhodca: Lopes – Gil, Boschilia (všetci Braz.). ŽK: Díaz, Vidal, Beausejour, Aranguiz – Mascherano, Messi, Kranevitter. ČK: 28. Díaz – 43. Rojo. Diváci: 82.076.

Chile: Bravo – Isla, Medel, Jara, Beausejour – Vidal, Díaz, Aranguiz – Fuenzalida (80. Puch), Vargas (109. Castillo), Sánchez. Tréner: Pizzi.

Argentína: Romero – Mercado, Otamendi, Mori, Rojo – Biglia, Mascherano, Banega (111. Lamela) – Messi, Higuaín (Agüero), Di María (57.Kranevitter). Tréner: Martino.