KHL stráca v boji s NHL dych. Hráči vie, ako je súťaž mizerná, hovorí agent

Nie je to tak dávno, čo zámožná KHL vyzvala na súboj zámorskú NHL. Budeme konkurenciou a budeme sa s vami biť o tých najlepších hráčov sveta, znel odkaz. Už nejakú dobu je jasné, že smelý pokus sa nevydaril. KHL je ďalej kvalitný ligou, pravdepodobne druhú najlepšiu na svete, lenže aj tí najlepší Rusi sa snažia podpísať v zámorí. Čo na tom, že plat tak vysoký nie je. “NHL je NHL, je to iná súťaž,” hovorí bek Nikita Zajcev, ktorý hrá prvým rokom vo farbách Toronta.

Dve veľké mená opustila v lete Rusko a súťaž to zabolelo. Alexander Radulov už niekoľko rokov dával vedieť , že chce do USA, kde už predtým hájil farby Nashvillu. Jeho chatrná povesť a časté výstrelky ale generálny manažérov v zámorí odradili.Požiadavky dvojnásobného majstra sveta navyše neboli najnižšie.

V lete sa napriek tomu Montreal rozhúpal, divokému krídlu dal na podpis ročnú zmluvu na 5,75 milióna dolárov a urobil z neho druhého najlepšie plateného útočníka klubu. A tento ťah sa zatiaľ javí ako vynikajúci, kanadské publikum energického útočníka zbožňuje. Aby nie, zatiaľ dokázal pridať 18 bodov v 21 zápasoch.

Lenže prečo chcel vlastne preč? Vo svojej domovine zarábal viac, než v NHL. Bol rešpektovaný a mohol pravidelne reprezentovať milovanú krajinu. “Hokejisti, ktorí v KHL hrajú už dlhšiu dobu veľmi dobre vie, ako je tá súťaž mizerná. Chcú hrať s najlepšími, “povedal pre National Post jeden z agentov, ktorý si neželal byť menovaný.

A to je práve ten dôvod.V Rusku si síce môže dobrý hokejista prísť na rozprávkové peniaze, ale len hra s tými najlepšími môže naozaj kvalitného hráča posunúť ďalej. A presne to je tiež prípad dvadsaťpäťročného obranca Nikitu Zajceva, ktorý od tohto ročníka váľa za Toronto.

“Ide o veľmi dobrú ligu, ale je jednoducho až druhá najlepšia na svete,” rozprával bek, ktorý bol posledné tri sezóny oporou CSKA Moskva a zahral si aj na tohtoročnom Svetovom pohári. “NHL je NHL, je to iná súťaž. Sníval som o tom, že si tú zahrám, a preto som prišiel,” povedal Zajcev.

Keď KHL skutočne roztiahla krídla, bolo napríklad v sezóne 2012/13 v NHL len 29 ruských hokejistov. Lenže v poslednom ročníku už ich zasa bolo 41 a nezdá sa, že cifra by mala rapídne klesať.Naviac sa nevydaril ani ďalšie plán – preťahovať etablované hokejistu. Už sa nestáva, že by do Ruska niekto utiekol vyložene iba za peniazmi.

NHL tiež veľmi pomohol príchod Artěmiho Panarina do Chicaga. Drobný šikula si v zámorí zahral až v 24 rokoch, ale stal sa okamžite hviezdou a získal aj cenu pre nováčika roka. To otvorilo oči aj ďalším výborným veteránom, na ktoré sa teraz do Ruska jazdí pozerať čím ďalej viac skautov.Niektorí z nich navyše zámorské kluby stojí skutočne málo v porovnaní s tým, čo ponúka.

“Ale pozor, nie každý takýto presun klapne,” varuje generálny manažér Toronta Lou Lamoriello, ktorý má z predchádzajúcich rokov s prívodom ruských hokejistov do zámoria skúsenosti.

“Stále musíte byť opatrní, toto nie je žiadny ruský exodus,” varuje a KHL tak rozhodne nehaní.