J50 sa pôjde na 15 kôl, každé za jedného zosnulého horolezca v Peru

Napriek ťažkostiam so snehom sa Jizerská 50 v bežeckom lyžovaní cez víkend pôjde na skrátenom okruhu a závod elitných jazdcov bude vypísaný na symbolických pätnásť kôl, ktorá pripomenú tragédiu pätnástich slovenských horolezcov behom na peruánsku horu Huascarán v roku 1970.

< p> Cez päťdesiat kilometrov by mal merať závod elitnej skupiny Jizerské 50. Tá sa kvôli tohtoročnému nedostatku snehu bude konať vo vlnách od piatku do nedele. Najlepší pretekári mali podľa pôvodných plánov absolovat závod na približne tridsaťkilometrovej trati, nakoniec ale pre nich organizátori pripravia trať, ktorá presiahne tradičných päťdesiatich kilometrov.

“Prípravy na tohtoročné Jizerskú 50 sú tento rok mimoriadne vyčerpávajúce.Sme veľmi radi, že sa nám podarilo pripraviť náhradné okruh v dĺžke 4 kilometre pre všetkých pretekárov a udržať tak tradíciu nažive prírode napriek, “uviedol David Douša z organizačného výboru.

Každé z pätnástich kôl pripomenie jedného z pätnástich horolezcov , ktorí tragicky zahynuli počas expedícia Peru 1970. počas prieskumných ciest sa vtedy zabil najlepšie lezec výpravy Ivan Bortel, všetkých štrnásť ďalších členov expedície potom neprežilo zemetrasenie zemetrasenie o sile 7 až 9 stupňov Richterovej stupnice, jedno z najničivejších v histórii západnej pologule, pri ktorom zahynulo 75 000 ľudí. Jizerská päťdesiatka sa odvtedy usporadúva práve na pamäť horolezcov z Peru.

“Elitná bežci odcestujú v závode pätnásť kôl, každé za jedného účastníka Expedícia Peru 1970.Bude to mimoriadne silná pripomienka historickej tradície Jizerské 50, “hovorí Douša. “Navždy tiež vyradíme prvých pätnásť štartových čísel a nikdy už sa s nimi na Jizerské 50 pretekať nebude. Patrí horolezcom a ich historickému odkazu. “

Zmena formátu elitného závodu, ktorý je súčasťou prestížneho seriálu diaľkových behov vismo Ski Classics, si vynúti organizačné zmeny proti pôvodnému plánu. Muži i ženy z elitnej skupiny teraz budú štartovať súčasne a to už v 8.30.

Vzhľadom k tomu, že sa závod pôjde na okruhu v dĺžke 3-4 kilometre (nemusí úplne kopírovať trasu pre hobby bežcov), dôjde zároveň na vyraďovacie súboje medzi pretekármi – tí, ktorí budú v priebehu dostižení o celé kolo, budú musieť zo závodu odstúpiť.